Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Potřebujete poradit?

Emanuel Matějka
+420 724 898 469
eman@eskogenerator.cz 
  Генератори для України

Вам потрібна швидка доставка дизельних генераторів? У нас на складі є велика кількість дизель-генераторів різної потужності, які ми можемо Вам поставити!

Натисніть для отримання додаткової інформації Naše montážní a servisní střediska máme v Praze, Ostravě a Trnavě.

Montážní a servisní střediska ESKO generator


ESKO generator na facebookuESKO generator na LindedINuESKO generátor - YouTube kanál - Klikněte na odběrESKO generator na instagramuESKO generator na pinterestu

 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. ESKO
 4. Nejčastější využití generátoru elektrické energie
03.06.2020
ESKO

Nejčastější využití generátoru elektrické energie

Záloha proti výpadku pevné sítě

Ve většině instalací u zákazníků realizujeme zálohování elektrické energie pro případ výpadku pevné sítě. V takovém případě je zapotřebí k vybranému generátoru pořídit záskokový automat (ATS rozvaděč) pro automatický start. Tato automatika zajistí dodávku elektrické energie z instalovaného generátoru a až výpadek pomine, přepne zpět na pevnou síť, generátor vypne a připraví jej do pohotovostního stavu pro další výpadek.

Generátory se vyrábí buď v kapotě nebo otevřené bez kapoty. Generátory v kapotě lze instalovat ve venkovních prostorách, jsou vybaveny odhlučněnou kapotou, předehřevem motoru a pernamentním dobíjením startovací baterie. Nevznikají tak další náklady na zajištění sání vzduchu a odtah teplého vzduchu a spalin jako u otevřených generátorů bez kapoty instalovaných v uzavřených budovách (strojovnách).

Je zapotřebí myslet na to, že generátory budou potřebovat pravidelný servis. Obecně se dá říci, že po prvních 100 motohodinách nebo roce provozu se mění olej a olejové filtry a pak každých dalších 500 motohodin nebo roce další provozní komponenty dle doporučení výrobce generátoru. U generátorů instalovaných pro zálohu elektrické energie se předpokládá, že budou v provozu několik desítek motohodin ročně, v takovém případě bude postačovat roční pravidelný servis. Aby vše fungovalo spolehlivě je zapotřebí minimálně 1x za 14 dnů otestovat funkčnost generátoru jeho nastartováním na několik desítek minut a 1x za 3 měsíce realizovat funkční zkoušku odpojením od pevné sítě, aby se zkontrolovala funkčnost celého záložního systému.

 


Na obrázku je zobrazena instalace modelu FGI-145-M o výkonu 145kVA s motorem IVECO v odhlučněné kapotě.
Zajímavé na této instalaci je, že záskokový automat (ATS rozvaděč) je integrovám přímo v těle generátoru.

 

Dlouhodobá výroba elektrické energie

Pořád ještě existují místa, kde potřebujete elektrickou energii, ale z pevné sítě je jí málo, nebo vůbec. Buď nelze rezervovaný příkon u distributora elektrické energie navýšit nebo to potrvá měsíce nebo roky, případně cena za přivedení je nákladově vysoká. Dalším případem je, že v daném místě prostě pevná síť není, například při stavbách mimo obydlená území.

Pro tyto případy existují modely generátorů vybavenými kvalitními motory například Perkins, Cummins, Volvo nebo Scania, které jsou technicky přizpůsobeny dodávat elektřinu v podstatě nepřetržitě. I tyto generátory potřebují svůj pravidelný servis, který bude častěji, než u generátorů využívaných pouze pro zálohu proti výpadku.

Například, pokud budete potřebovat vyrábět elektrickou energii 24 hodin denně, tak 500 motohodin uteče jako voda a cca. po 21 dnech provozu bude potřeba udělat pravidelný servis. 

 

Generátory pro půjčovny

V našich zeměpisných šířkách půjčovny generátorů potřebují navíc pro pokrytí potřeb svých zákazníků vysokou mobilitu. V tomto případě hraje významnou roli i hmotnost generátoru, aby se dal instalovat na homologovaný bržděný přívěs a mohli jej zapřáhnout za „off-road“ a jednoduše dovést na místo, kam potřebují. Vzhledem k tomu, že je potřeba se vejít do hmotnosti 3,5 tuny a to včetně hmotnosti homologovaného přívěsu a často zapomínanou hmotnost paliva v nádrži se obvykle „vejde“ na homologovaný přívěs generátor s maximálním výkonem cca. do 240kVA. Pokud bude potřeba dovést k zákazníkovi generátory s většími výkony, už je potřeba využít nákladní dopravu.

Dalším častým požadavkem je instalovaný powerbox (rozvaděč) se zásuvkami. Z elektrikářského pohledu je samozřejmě nejlepší, pokud je rozvaděč mimo generátor, přesto lze přímo do odhlučněné kapoty generátoru při výrobě rozvaděč instalovat nejčastěji s zásuvkami typu 125A, 63A, 32A, 16A, 230V nebo Powerlock.

Dalším požadavkem bývá větší množství digitálních funkcí řídící jednotky například pro „twinování“ více generátorů pro násobení výkonu propojením více mobilních generátorů anebo zálohu pro případ, kdyby jeden generátor „vypadl“, aby mohl převzít jeho zátěž ten „druhý“.  Standardně jsou generátory výrobcem dodávány jako záložní zdroje pro případ výpadku pevné sítě. Pro využití pro půjčovny je potřeba generátory při výrobě dovybavit!

 


Na obrázku je zobrazen model FDG-60-I o výkonu 66kVA s motorem IVECO v odhlučněné kapotě.
Navíc je instalován na homologovaný dvounápravový bržděný přívěs, dostal nástřik barvou podle požadavku zákazníka
a byl rozšířen o powerbox s požadovanými zásuvkami

 

Pokud uvažujete o pořízení generátoru, odpovězte si nejdříve alespoň na tyto otázky!

 • Požadovaný výkon generátoru v kVA, kW nebo A (požadovaný proud)
 • Umístění generátoru
  • venkovní provedení
  • do strojovny v budově
 • Předpokládaný termín realizace projektu
 • Předpokládaný provoz generátoru
  • Standby režim - záloha proti výpadku pevné sítě
  • Prime režim - pernamentní výroba (předpoklad počtu hodin provozu měsíčně)
 • Co bude generátor napájet

 

Užitečné odkazy

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky a akce!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Provozovatel

ESKO generator s.r.o.
Sídlo a provozovna: Záhumenní 2034/103
70800 Ostrava Poruba, Česká republika

IČ: 07818025
DIČ: CZ07818025
Datová schránka: 3mmtgxu

© 2020, ESKO generator s.r.o., všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz